مقاله

پاسخ به نظرات داوران

پاسخ به نظرات داوران

چه دوست داشته باشید چه نداشته باشید، ما در زندگی همواره مورد داوری و قضاوت قرار می گیریم. بسیاری از جنبه های زندگی ما شامل یک روند بررسی است. در دانشکده، اساتید شما منتقدانی هستند که کارتان را ارزیابی و درجه بندی می نمایند. هنگامی که برای یک وام اقدام می کنید، بانک از ارزیاب ها و حسابداران می خواهد درخواست شما را بررسی نمایند. هنگامی که یک سیاستمدار تصمیمی می گیرد، منتقدان بسیاری هستند که او را نقد می کنند. هنگامی که یک شرکت می خواهد برای ثبت اختراع اقدام نماید، ارتشی از وکلا، مدارک را بررسی می نمایند تا دلیلی برای رد درخواست بیابند.
بنابراین جای تعجب نیست که برای هر شخصی که یک مقاله عملی منتشر می کند سردبیر و داوران متعدد همیشه مشکلاتی را یافته یا مایل اند تغییراتی در مقاله به وجود آورند. این مسیر یک مسیر طبیعی برای نشر مقالات است. شما نمی توانید آن چه داوران می گویند را کنترل نمایید. اما می توانید نحوه پاسخ گویی به نظرات آن-ها را کنترل کنید. بنابراین، این ۱۰ نکته برتر برای کمک به شما در فرآیند پاسخ گویی می باشد.

در صورت وجود هرگونه ابهام و یا سوال می توانید از طریق اطلاعات تماس درج شده در این فرم با ما در ارتباط باشید.

شماره تماس:۰۲۱۶۶۱۲۰۹۶۲

ایمیل پشتیبانی:hamrahsharif[dot]order[at]gmail[dot]com

1. عصبانی شوید. سپس عصبانیت خود را پشت سر بگذارید.

مقاله عملی کمیاب، مقاله ای است که بدون تجدید نظر پذیرفته شده باشد. بنابراین، به عنوان یک نویسنده، بایستی انتظار داشته باشید که مقاله تان، در صورتی که از اولین چرخه داوری گذر کند، نیازمند نوعی از اصلاحات برای قانع کردن نقد منتقدان باشد. این وظیفه سردبیر و همچنین داوران آن نشریه می باشد، که به نمایندگی از مجله، مطمئن شوند مقاله از نظر علمی بی عیب و نقص، واقعی، واضح، کامل و با اصالت می باشد. برای انجام این کار، افراد همیشه بایستی به مشکلات مقاله شما اشاره کنند. و برای شما به عنوان یک نویسنده، این مساله ناراحت کننده است.
هنگامی که با انتقاداتی در خصوص مقاله خود مواجه شدید، عصبانی شوید! عصبانیت و ناامیدی خود را بر سر همکاران خود خالی کنید. سپس، پیش از آن که هر اقدامی دیگری در ارتباط با مقاله تان انجام دهید یا بخواهید پاسخ منتقدانتان را بدهید، این مرحله را پشت سر بگذارید. پاسخگویی ضعیف در این مرحله، یک نتیجه ضعیف به بار خواهد آورد. پاسخ گویی به نظرات داوران به صورتی که واکنشی باشد معمولا تنها باعث موضع گرفتن آنها می گردد و آنها را در مقابل شما قرار می دهد.

۲. آن چه که نامه سردبیر در نامه تصمیم گیری عنوان می کند را در نظر بگیرید.

در نامه های مربوط به مقالات پذیرفته نشده، سردبیران معمولا پیغامی در خصوص میزان علاقه مندی خود به مشاهده مجدد این مقاله ارسال می کنند. در صورتی که سردبیر تصمیم بگیرد مقاله شما را رد کند، همان طور که مثال اول نشان می دهد، بهتر است تصمیم را پذیرفته و مجله دیگری را در نظر بگیرید.
در برخی از نامه های رد شده (مثال ۲) سردبیران فرصتی برای ارائه دوباره به شما می دهند. شما همچنان فرصتی برای باقی ماندن دارید، اما بایستی به دقت را بررسی کنید که آیا فرصتی جهت ارتقای مقاله تا سطح رضایت منتقدان دارید یا خیر. پس از یافتن کاستی های متعدد، سردبیران گاهی اوقات ارائه نظرات را متوقف می-کنند زیرا توصیه های آن ها تا اندازه ای در مقاله واضح و روشن است. در صورتی که تصمیم گرفتید دوباره مقاله را ارائه دهید، امکان دارد (۱) داوران نظراتی ناخوشایند در خصوص مقاله شما داشته و (۲) در زمان بررسی بخش-های دیگر مقاله که پیش از آن در دور اول به دقت توسط داوران بررسی نشده بودند، انتقادات بیشتری دریافت نمایید.
سومین مثال همچنین یک نامه تجدید نظر و ارسال مجدد است، اما به شما می گوید که مقاله بایستی پس از پاسخ رضایت بخش به نظر داوران، قابل قبول باشد. در این شرایط، بهتر است مقاله را ارتقاء دهید و آن را با حداقل تاخیر مجددا ارسال نمایید.

در صورت وجود هرگونه ابهام و یا سوال می توانید از طریق اطلاعات تماس درج شده در این فرم با ما در ارتباط باشید.

شماره تماس:۰۲۱۶۶۱۲۰۹۶۲

ایمیل پشتیبانی:hamrahsharif[dot]order[at]gmail[dot]com

3. صبر نموده و افکار خود را جمع آوری نمایید

پس از خواندن نامه تصمیم گیری سردبیر و مشاهده نظرات داوران، حداقل یک روز به خود فرصت دهید به پردازش آن چه داور و سردبیر عنوان نموده اند، بپردازید. سپس، نگاهی تازه به نظرات بیاندازید و آن چه داوران در نظر دارند در یک مقاله ی اصلاح شده مشاهده نمایند تعیین کنید. می توانید با طبقه بندی نظرات داوران یک برنامه عملی را به صورت زیر تهیه کنید: (۱) درخواست ها برای مشخص نمودن متن موجود؛ (۲) درخواست برای تجزیه و تحلیل دوباره، توصیف دوباره یا تفسیر دوباره ی داده های موجود؛ (۳) درخواست ها برای آزمایشات بیشتر یا اثبات بیشتر مفهوم؛ و (۴) درخواست هایی که شما به سادگی نمی توانید پاسخ دهید. مشاهده طیفی از آن چه شما بایستی به منظور بهبود مقاله به دست آورید، به اولویت بندی تلاش های شما کمک می کند. در صورتی که تجزیه و تحلیل بیشتر داده یا تحلیل آماری بیشتر مورد نیاز باشد، تصمیم بگیرید که آیا دارای منابع کافی برای انجام این کار هستید یا بایستی مشاوره ای با یک متخصص آمار حرفه ای انجام دهید. در صورتی که آزمایشات بیشتری بایستی صورت گیرد، پروتکل های تجربی را طراحی و تنظیم نمایید. در صورتی که تقاضاهایی از طرف داوران وجود داشته باشد که شما نمی توانید برآورده نمایید، بایستی افکار خود را نیز در این جا جمع آوری نمایید. باید به نحوی منتقد را راضی کنید، بنابراین یک توضیح منطقی برای چگونگی یا دلیلی برای مواردی که انجام داده اید ترتیب دهید.

نمونه نامه های تصمیم گیری
نمونه ۱. عدم پذیرش، دوباره ارائه ندهید.
مقاله شما توسط ۲ متخصص مورد بررسی قرار گرفته است. متاسفانه، ما بایستی این مقاله را برای انتشار رد کنیم. دلایل این تصمیم گیری در نظرات منتقدین عنوان شده اند.
نمونه ۲. اکنون رد شده است، پذیرش در آینده امکان پذیر است.
مقاله شما توسط ۲ متخصص مورد بررسی قرار گرفته است. به دلایل عنوان شده در نظرات، ما نمی توانیم این مقاله را برای انتشار در نشریه خود مورد پذیرش قرار دهیم. در صورت اصلاح مقاله بر اساس نظرات داوران، آن را دوباره برای ما ارسال نمایید تا بررسی می کنیم، اما تضمین نمی کنیم که نسخه تجدید نظر شده مقاله شما منجر به پذیرش خواهد شد.
نمونه ۳. اکنون رد شده، احتمال پذیرش در آینده بسیار زیاد می باشد.
مقاله شما توسط ۲ متخصص مورد بررسی قرار گرفته است. همان طور که در نظرات آن ها مشاهده خواهید نمود، هر منتقد شایستگی هایی در این مقاله یافته، اما پیشنهادات سازنده ای نیز ارائه داده است. لطفاً به دقت پیشنهادات را در نظر بگیرید، زیرا اعمال این تغییرات موجب تهیه ی مقاله ای می شود که به شما و خوانندگان ما خدمت بیشتری خواهد نمود.

در صورت وجود هرگونه ابهام و یا سوال می توانید از طریق اطلاعات تماس درج شده در این فرم با ما در ارتباط باشید.

شماره تماس:۰۲۱۶۶۱۲۰۹۶۲

ایمیل پشتیبانی:hamrahsharif[dot]order[at]gmail[dot]com

4. حتی در صورتی که منتقد شما اشتباه کرده باشد، به این معنا نیست که حق با شماست.

گاهی اوقات داورها نکته ای را در مقاله نمی بینند و سپس در قسمت نظرات درباره ی آن سوال می پرسند. گاهی اوقات داور، متخصص موضوع ارائه شده توسط شما در مقاله نبوده و به درستی در خصوص اهمیت آن-چه از شما می خواهد حذف یا اضافه نمایید، قضاوت نمی کند. گاهی اوقات یک داور، نتیجه ای را سوء تعبیر می کند. گاهی اوقات یک داور به طور کامل پیام شما را درک نکرده و بنابراین در خصوص آن سوالاتی می-پرسد. به عبارت دیگر، منتقدین می توانند اشتباه کنند.
اما حتی در صورتی که داور مقاله شما اشتباه کرده باشد، این بدان معنی نیست که کار شما صحیح بوده است. شما، به عنوان نویسنده، می توانید باعث ایجاد نظرات اشتباه داوران باشید. ممکن است که داور گیج شده یا به درستی درباره ی مطلبی در مقاله قضاوت نکند، آن ها ممکن است ناخواسته نکته ای را بفهمند که شما با وضوح کامل آن را توصیف نکردید، فراموش کردید به آن نکته اشاره کنید و یا نتوانسته اید به طور کامل بر آن تاکید نمایید. بنابراین، به آن چه می توانید برای بهبود مقاله و راضی نمودن منتقدین انجام دهید فکر کنید و به منتقد توضیح ندهید که چگونه اشتباه کرده است.

۵. نبرد خود را عالمانه انتخاب کنید

در صورتی که مقاله عملی شما معمولی است، منتقدین از شما می خواهند بیش از یک تغییر اعمال کنید. برخی تغییرات به نظر شما ارزشمند، برخی بی ربط و برخی دیگر بر خلاف نظر شما می باشند. حتی در صورتی که در خصوص برخی موارد با منتقد به طور کامل موافق نباشید، بایستی نبرد خود را عالمانه انتخاب کنید. در صورتی که تغییر یک جمله یا پاراگراف درخواست شده توسط منتقد برروی معنای در نظر گرفته شده تاثیر نمی گذارد، تلاش کنید آن را تغییر دهید. این مساله گرچه ممکن است باعث آزار شما شود ولی این پیام را می فرستد که شما پیشنهادات آن ها را جدی گرفته اید؛ با این حال، در صورتی که عقیده دارید یک تغییر درخواست شده به شکلی منفی روی مقاله شما تاثیر خواهد گذشت، با احترام نظر مخالف خود را اعلام نمایید. نام شما قرار است بر عنوان مقاله قرار گیرد و پای آبروی علمی شما درمیان است. با این حال در پاسخ با بیان صریح اینکه داور اشتباه کرده است، به او پاسخ ندهید. به او اجازه دهید وجهه ی خود را حفظ کند. توضیح دهید که منتقد کدام بخش را ممکن است سوء تعبیر نموده و شما می خواهید متن را دست نخورده حفظ کنید. با این حال، شما ممکن است در بازبینی مقاله دریابید که با تغییر متن بدون اینکه محتوای آن تعییر کند آن قسمت از مقاله شما شیواتر و واضخ تر میشود و به خواننده در درک بهتر مقاله کمک خواهد شد و یا در پاسخ به داور افزودن یک پاراگراف به متن بدون تغییر محتوایی و تنها جهت غنی تر شدن آن ارزش صرف زمان را دارد ، این کار را انجام دهید.

در صورت وجود هرگونه ابهام و یا سوال می توانید از طریق اطلاعات تماس درج شده در این فرم با ما در ارتباط باشید.

شماره تماس:۰۲۱۶۶۱۲۰۹۶۲

ایمیل پشتیبانی:hamrahsharif[dot]order[at]gmail[dot]com

6. یک داور را در برابر داور دیگر به چالش نکشید

یکی از استدلال هایی که هیچ گاه برای پاسخ دادن به داور نبایستی از آن استفاده کنید این است که تنها یک داور با یکی از جنبه های مقاله مشکل دارد، در حالی که داور دیگر مشکلی در آن مشاهده ننموده است. داورها گاهی اوقات به دلیل حوزه های تخصصی مختلف خود انتخاب شده و مقاله را از دو جنبه مختلف مورد بررسی قرار می دهند. این رویکرد به سردبیر در دستیابی به هدف ارزیابی دقیق کل مقاله کمک می کند. بنابراین، فقدان یک نقد را به عنوان موافقت با مطالب درج شده در مقاله خود در نظر نگیرید. به هر داور به گونه ای پاسخ دهید که گویی او تنها داور مقاله شما بوده است.
در برخی شرایط، داورهای یک مقاله توصیه هایی دقیقا نقطه مقابل یکدیگر ارائه می دهند. برای مثال، یک داور ممکن است توضیحات اضافه ای برای یک شکل پیشنهاد دهد، در حالی که دومین داور ممکن است عنوان کند که شکل را می توان از مقاله حذف نمود. در این شرایط، شما بایستی تصمیم بگیرید که کدام توصیه باعث بهبود مقاله خواهد شد؛ با این حال، هیچ یک از توصیه های ارائه شده را با استفاده از این استدلال که داورها توافق نداشتند، نادیده نگیرید. توضیحی منطقی برای هر دو داور و دلیل احساس شما در خصوص تاثیر بیشتر یکی از توصیه ها در بهبود مقاله، ارائه نمایید.

۷. سپاسگزار وقت داورها و سردبیران باشید

زمانی که یک داور می پذیرد یک مقاله علمی را ارزیابی نمایند، به صورت داوطلبانه این کار را انجام می دهد. اگرچه نظرات آن ها گاهی اوقات سخت گیرانه به نظر می رسد، اما بسیاری از داورها خود نویسنده هستند و تلاش می کنند به راه هایی برای بهبود مقاله اشاره نمایند. بنابراین، سپاسگزار زمان صرف شده توسط آن ها و همچنین سردبیر باشید. در زمان ارائه ی دوباره مقاله هم به همین اندازه سپاسگذار باشید.
در زمان پاسخ به نظرات دریافت شده، مودبانه و اندیشمندانه عمل نمایید. در صورتی که یک داور از برخی جنبه های مقاله شما تعریف نمود، به صورت جداگانه از او تشکر نمایید. در صورتی که یک داور به نقطه ضعفی اشاره کرده یا نکته ای را دیده که شما در نظر نگرفته اید، حتی در صورتی که دلیل دارید این مشاهده ارتباطی به مقاله ندارد، از او تشکر نمایید.

در صورت وجود هرگونه ابهام و یا سوال می توانید از طریق اطلاعات تماس درج شده در این فرم با ما در ارتباط باشید.

شماره تماس:۰۲۱۶۶۱۲۰۹۶۲

ایمیل پشتیبانی:hamrahsharif[dot]order[at]gmail[dot]com

8. در زمان پاسخ دادن مجددا نظر داور یا سردبیر را بیان نمایید

برای درک پاسخ ها توسط سردبیر و داور، شفافیت از جانب شما ضروری است. آن ها شاید ترتیب نوشته شدن نظرات را به یاد نیاورند، و همچنین جمله بندی دقیق استفاده شده توسط خود را شاید فراموش کنند. با عنوان نمودن دوباره ی نظر یک منتقد قبل از توضیح چگونگی اصلاح مقاله توسط شما، کار آن ها را ساده تر نمایید. شماره صفحه برای متن مورد پرسش ممکن است در نسخه اصلاح شده همانند نسخه اصلی نباشد، بنابراین در هر یک از پاسخ های خود شماره صفحه و خط نسخه اصلاح شده که در آن اصلاحاتی صورت گرفته، متنی افزوده شده، یا متنی در مقاله حذف شده است را عنوان نمایید. متن دقیق را از نسخه اصلاح شده در پاسخ خود کپی کنید.
حتی در صورتی که یک داور نظرات خود را شماره گذاری کرده باشد، تنها به نوشتن “نظر ۱” و سپس ارائه پاسخ بسنده نکنید. نظر داور را دوباره بنویسید. در صورتی که داورها دارای نظرات مشابهی بودند، از داور نخواهید که “پاسخ به داور ۲ را ببینید”، یا تنها به نوشتن “نظر ۱: پاسخ به نظر ۴ از داور ۱ را ببینید” بسنده نکنید. هر نظر از هر داور، حتی در صورتی که شما از متنی مشابه در پاسخ های جداگانه خود به دو داور استفاده نمایید، سزاوار پاسخ های جداگانه است. نگران طول و یا تعداد کلمات پاسخ خود نباشید. هدف، کمک به سردبیر و داورها برای درک آسان اقدامی است که شما برای بهبود این مقاله انجام داده اید.

۹. آماده برای کاهش متن باشید

انتشار یک مجله امری گران قیمت بوده و سردبیر مسئول متعادل نمودن محتوا و هزینه است. بنابراین در صورتی که سردبیر از شما بخواهد مقاله خود را با حذف متن، یا حتی حذف یک جدول یا نمودار، فشرده نمایید، تعجب نکنید. این درخواست را جدی گرفته و تلاشی صادقانه برای کمک به سردبیر انجام دهید. به دنبال قسمتهای همپوشانی دهنده در محتوای مقاله و آغاز بحث باشید. شکل ها معمولا جزئیاتی تجربی را نشان می دهند که پیشتر در روش ها ارائه شده است. گاهی اوقات می توان ستون های جداول را ترکیب نموده یا آن ها را حذف کرد و با پانوشت جایگزین نمود. در محیط چاپ و نشر الکترونیکی امروز، شکل های اگاهی بخش اما غیرضروری، جداول، و جزئیات تجربی را می توان به عنوان فایل های مکمل آنلاین عرضه نمود. کلمات کوتاه را جایگزینی برای کلمات بلند کنید. استفاده از یک لحن فعال به جای لحن منفعل برای ذخیره کلمات بسیار مفید است (برای مثال، “لیزینوپریل، فشار خون را کاهش داد” به جای “فشار خون توسط لیزینوپریل کاهش یافت”).

در صورت وجود هرگونه ابهام و یا سوال می توانید از طریق اطلاعات تماس درج شده در این فرم با ما در ارتباط باشید.

شماره تماس:۰۲۱۶۶۱۲۰۹۶۲

ایمیل پشتیبانی:hamrahsharif[dot]order[at]gmail[dot]com

10. همان نسخه مشابه را به مجله دیگر ارائه ندهید

در صورتی که مقاله شما توسط اولین مجله ای که مقاله را بدان ارائه نمودید رد شده، یا در صورتی که تصمیم بگیرید نسخه دیگری به آن مجله ارسال ننمایید، مقاله را بدون تلاش برای رسیدگی و رفع مسائل عنوان شده توسط داوران به مجله دیگری ارسال نکنید. نظرات داورها اغلب به بهبود یک مقاله کمک می کنند، بنابراین چرا نباید از توصیه داورها برای بهبود مقاله استفاده ننمود؟ همان معایبی که توسط داوران اصلی شناسایی شدند، احتمالا توسط داوران جدید نیز تشخیص داده خواهند شد. حتی بدتر، مجله دوم ممکن است مقاله شما را برای همان داوری ارسال نماید که ابتدا مقاله شما را بررسی نموده بود؟ چرا نبایستی به جای اختصاص زمانی برای تجدید نظر در خصوص مقاله پیش از ارسال آن به مجله ای دیگر، هیچ کاری انجام ندهید؟

سخن آخر

یک ضرب المثل قدیمی وجود دارد که می گوید “همیشه کمتر بهتر است”. در بسیاری از موارد این توصیه مناسب است؛ با این حال، در زمان پاسخ گویی به نظرات داوران و سردبیران، بیشتر قطعا بهتر است. زمان بیشتر بهتر از زمان کمتر برای جمع آوری افکار خود پیش از پاسخ گویی است. توجه بیشتر به چگونگی بهبود مقاله توسط نظرات داوران و سردبیران بهتر از توجه کمتر است. تفکر بیشتر در خصوص نتیجه نهایی، که مقاله پذیرفته شده است، می تواند به شما در انتخاب نبرد عاقلانه کمک می کند. جزئیات بیشتر در پاسخ کتبی شما بهتر از جزئیات کمتر است. و شاید مهم تر از همه، ابزار تواضع و قدردانی بیشتر عاقلانه تر از آن چیزی است که شما واقعاً تصور می کنید.

 

شما می توانید برای دریافت مشاوره از کارشناسان مجموعه در فرم زیر سفارش ثبت کنید تا همکاران ما در اولین فرصت با شما تماس بگیرند :