پایان نامه

نمونه پروپوزال رشته تاریخ در مقطع ارشد

نمونه پروپوزال رشته تاریخ در مقطع ارشد

در صورت وجود هرگونه ابهام و یا سوال می توانید از طریق اطلاعات تماس درج شده در این فرم با ما در ارتباط باشید.

شماره تماس:۰۲۱۶۶۱۲۰۹۶۲

ایمیل پشتیبانی:hamrahsharif[dot]order[at]gmail[dot]com

موضوع:

نقش روشنفکران غرب گرا در انقلاب مشروطه ی ایران

چکیده:

بدون شک انقلاب مشروطه یکی از مهمترین رخدادها  در تاریخ سیاسی ایران معاصر  است. این انقلاب پیام آور و بانی آرمان ها ،ارزش ها و نهادهای اجتماعی –سیاسی جدیدی شد که عمدتا در غرب شکل گرفته بودند .

دو عامل مهم زمینه ساز، گرایش و تمایل به این ارزش ها و نهاد های جدید در ایران شدند که عبارتند از:

اول

نفوذ غرب به ویژه نفوذ اقتصادی، بیشتر بازارهای شهری را تهدید کرده و به تدریج تجار و بازرگانان پراکنده محلی را در قالب طبقه متوسط فرا محلی یکپارچه ساخت؛ طبقه ای که اعضای آن برای نخستین بار از دردها و مشکلات خود آگاه شده بودند. این طبقه متمول، به لحاظ پیوندهایش با اقتصاد سنتی و ایدئولوژی سنتی تشیع در سال های بعد به طبقه متوسط سنتی معروف شد.

دوم

برخورد و ارتباط با غرب بویژه تماس فکری و ایدئولوژی از طریق نهادهای نوین آموزشی، زمینه رواج مفاهیم و اندیشه های جدید، گرایش های نو و مشاغل جدید را فراهم ساخت و طبقه متوسط حرفه ای جدیدی به نام طبقه روشنفکر بوجود آورد.

جهان‌بینی این روشنفکران تحصیل کرده جدید با اندیشه‌های روشنفکران قدیم درباری تفاوت های بنیادی داشت. آنها نه به حق الهی پادشاهان بلکه به حقوق واگذار نا‌شدنی فرد معتقد بودند، نه مزایای استبداد سلطنتی و محافظه کاری سیاسی، بلکه اصول لیبرالیسم، ناسیونالیسم و حتی سوسیالیسم را تبلیغ می کردند. آنها به تکریم ظل اله های روی زمین نمی پرداختند بلکه اصول برابری، برادری و آزادی را می ستودند. افزون بر این، آنان نه تنها واژه های غربی بسیاری مانند دسپوت، فئودال، پارلمان، سوسیال دموکرات و آریستوکرات را به فرهنگ سیاسی جامعه وارد کردند بلکه به بیشتر عبارات قدیمی نیز معنای تازه‌ای بخشیدند. به عنوان نمونه معنای  مفهوم ملت از ” جامعه دینی ” به مفهوم غیر دینی ” ملیت ” تغییر یافت…

دانلود نمونه پروپوزال تاریخ۱

 

شما می توانید برای دریافت مشاوره از کارشناسان مجموعه در فرم زیر سفارش ثبت کنید تا همکاران ما در اولین فرصت با شما تماس بگیرند :