پایان نامه

آمادگی برای دفاع از پایان نامه

آمادگی برای دفاع از پایان نامه

یکی از مواردی که پژوهشگران و به ویژه دانشجویان غالبا در طی تحصیلات خود با آن دست به گریبان هستند آمادگی برای دفاع از پایان نامه ، انجام کنفرانس, سخنرانی، ارائه شفاهی و امادگی برای دفاع از پایان نامه و رساله است. آن چه باعث نگرانی و به ویژه اضطراب شدید می گردد همانا ایستادن در مقابل جمعی از همکلاسی ها , همکاران و اساتید , حفظ آرامش و نیز سخنرانی کردن با لحنی قاطع و تاثیر گذار در حضور آن هاست . توصیه های لازم برای سخنرانی، ارائه شفاهی پژوهش و آمادگی برای دفاع از پایان نامه، به موارد زیر مربوط می شود که به ترتیب به آن ها می پردازیم:
۱)محتوای سخنرانی یا دفاعیه
۲)تمرین های قبل از ارائه شفاهی
۳)نحوه اجرای سخنرانی یا دفاعیه

در صورت وجود هرگونه ابهام و یا سوال می توانید از طریق اطلاعات تماس درج شده در این فرم با ما در ارتباط باشید.

شماره تماس:۰۲۱86035136

ایمیل پشتیبانی:hamrahsharif[dot]order[at]gmail[dot]com

%d8%ac%d9%84%d8%b3%d9%87-%d8%af%d9%81%d8%a7%d8%b92

1-آمادگی برای دفاع از پایان نامه : محتوای سخنرانی یا دفاعیه

۱.۱ برایآمادگی برای دفاع از پایان نامه آغاز سخنرانی و درآمد آن بسیار تاثیرگذار است.

بکوشید با جملات نخستین توجه حضار را به خود جلب کنید. یکی از روش های این کار عمومیت دادن مسئله مورد بحث و تاکید شما بر ضرورت انجام پژوهش می باشد.

مثلا اگر موضوع شما<<حفاظت محیط زیست>> است می توانید سخنرانی خود را این گونه آغاز کنید:

داشتن محیط زیست سالم پیوسته از نیازهای اساسی بشر بوده و هست. به ویژه امروزه که زندگی ما از هر سو مورد تهدید دست آوردهای تکنیک وصنعت قرارگرفته است, داشتن محیطی سالم و زیبا حائز اهمیت بسیار است و تک تک ما باید درباره ی عواقب خطرناک آلودگی محیط اطرافمان بیندیشیم.
برای آمادگی برای دفاع از پایان نامه روش دیگر برای شروع ارائه شفاهی ذکر نقل قول دانشمند و کارشناسی است که در زمینه ی موضوع شما پژوهش های بسیاری انجام داده و گفته او اعتبار و سندیت علمی دارد مثلا اگر کار شما پژوهشی در زمینه ی شاهنامه است می توانید آن را با نقل قولی از دکترمحمد علی اسلامی ندوشن شروع کنید,

به این صورت:

دکتر اسلامی ندوشن – شاهنامه پژوه شهیر معاصر- می گوید:<<در زبان فارسی چند کتاب هست که طی قرن ها, قوت روان قوم ایران بوده است ; یکی از آن ها و شاید برتر از همه ی آن ها شاهنامه فردوسی است>>.
روش سوم این است که سخن خود را با شعری از شاعری نامی شروع کنید. البته مشروط بر آن که ارتباطی منطقی و معقول بین آن شعر و موضوع ارائه شفاهی شما وجود داشته باشد,

مثال :

سخنرانی حمیده بهجت تحت عنوان << ره آورد سفر معنوی گوته به دیار حافظ – دیوان شرقی-غربی->>ارائه شده در تاریخ ۱۰/۰۲/۱۳۸۱ در همایش << سفر از منظر ادبیات جهان>> در دانشکده زبان ها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران که چنین آغاز می گردد:
از صدای سخن عشق ندیدم خوشتر یادگاری که در این گنبد دوار بماند.
شعرحافظ سراسر حکایت شور و عشق است, ازاین روی در این گنبد دوار بماند, جاودانه شد و پس از حدود چهارصد سال به دست گوته , نویسنده و سخن سرای نامی آلمان رسید و او را آنقدرتحت تاثیر قرارداد که اثری جذاب در زبان آلمانی به وجودآورد.آری دیوان شرقی-غربی گوته, طنین سخن عشق حافظ و الهام گرفته از شعر اوست.

۲.۱ دست آوردها و یافته ها

این مسئله بسیار حائز اهمیت است که دست آوردها و یافته های خود و آن چه را برای شخص شما در حین پژوهش بسیارجالب بوده , حتما در اختیار شنوندگان خود قرار دهید. این امر کمک می کند تا هرچه بیشتر توجه آن ها را جلب نمایید .

۳.۱ مثال های بارز

از آوردن مثال های بارز و نمونه های روشن دریغ نکنید.زیرا ارائه آن ها سخنرانی شما را از حالت خشک و رسمی بیرون می آورد وآن را بیشتر قابل فهم می سازد.

۴.۱ حد اعتدال

در مورد محتوی ارائه شفاهی خود باید حد اعتدال را رعایت کنید. نه چندان کلی گویی کنید و نه به ذکر جزئیات پیش پا افتاده بپردازید.سعی کنید با داشتن نگاهی اجمالی به تمام تحقیق خود , مروری برآن نمایید و بخش های مهم تر را عمیق تر مورد بحث قرار دهید.بهتر است پس از سخنان آغازین برای حضار در چند جمله کوتاه توضیح دهید که زیر عنوان های پژوهش یا سخنرانی شما چه هستند تا شنوندگان بهتر بتوانند خط سیر فکری شما را دنبال کنند.

در صورت وجود هرگونه ابهام و یا سوال می توانید از طریق اطلاعات تماس درج شده در این فرم با ما در ارتباط باشید.

شماره تماس:۰۲۱86035136

ایمیل پشتیبانی:hamrahsharif[dot]order[at]gmail[dot]com

2-آمادگی برای دفاع از پایان نامه : تمرین های قبل از ارائه شفاهی

۱.۲ فرمت ارایه

چنانچه هنگام ارائه شفاهی از <<پاورپوینت>> استفاده می کنید بهتراست یک نمونه ی تایپ شده ازآن هم با خود بیاورید تا در صورت بروزهر گونه مشکل آن را به کاربرید . توصیه می شود به طور کلی تمام متن به ویژه رئوس مطالب و عناوین را با خطی درشت بنویسید. بدین ترتیب خواندن و مرور آن ها برای شما آسان می گردد. برای نوشتن از یک روی کاغذ استفاده نمایید و هنگام خواندن آن ها را به نحوی مرتب بچینید که دچار سردرگمی نشوید.

۲.۲ توجه به زمان

به هنگام دفاع از پایان نامه یا رساله به شما فرصت محدودی برای ارائه کارتان می دهند که بهطور معمول سی دقیقه است . برای سخنرانی درهمایش ها هم سخنرانان در بیشتر اوقات همین اندازه فرصت دارند . اما بهتر است مطالب را طوری تنظیم کنید که صحبت شما از سی دقیقه هم کمتر به طول انجامد تا مبادا سرجلسه , به دلیل طولانی شدن سخنرانی , به شما تذکر بدهد و موجبات دستپاچگی شما فراهم شود .در هر حال بهتر است متن دفاعیه یا سخنرانی را چندین بار برای شنوندگان خیالی بخوانید تا آمادگی کامل داشته باشید . در حین این تمرین ها می توانید زمان را هم اندازه بگیرید.

در صورت وجود هرگونه ابهام و یا سوال می توانید از طریق اطلاعات تماس درج شده در این فرم با ما در ارتباط باشید.

شماره تماس:۰۲۱86035136

ایمیل پشتیبانی:hamrahsharif[dot]order[at]gmail[dot]com

3-آمادگی برای دفاع از پایان نامه : نحوه اجرای سخنرانی یا دفاعیه

۱.۳ سرعت خواندن

خواندن از روی متن نباید چندان تند باشد که تعقیب و درک مطالب برای شنوندگان مشکل شود.همچنین چنانچه خیلی آرام و با لحنی کش دار متن را روخوانی کنیم سخنرانی ما از حوصله خضار خارج می شود و کسل کننده و حتی خواب آور می گردد.

۲.۳ داشتن ارتباط چشمی

داشتن ارتباط چشمی با شنوندگان بسیار حائز اهمیت است. این امر باعث می شود شنوندگان نیز با شما به عنوان سخنران ارتباط خوبی برقرار کنند و مشتاقانه به صحبت های شما گوش فرا دهند.

۳.۳ با مخاطبان خود حرف بزنید

چنانچه سعی کنید در حین روخوانی متن, چند بار به صورت کوتاه با مخاطبان خود حرف بزنید – مثلا این که اطلاعاتی را در حاشیه کار خود در اختیار آن ها بگذارید – ارتباط خوبی بین شما و آن ها ایجاد می شود و آن ها بیش از پیش جذب سخنرانی شما می شوند.

 

شما می توانید برای دریافت مشاوره از کارشناسان مجموعه در فرم زیر سفارش ثبت کنید تا همکاران ما در اولین فرصت با شما تماس بگیرند :