پایان نامه

آشنایی با انجام پایان نامه

انجام پایان نامه و کسب نمره مناسب از این واحد درسی در مقاطع تحصیلات تکمیلی دانشگاهها یکی از دغدغه های دانشجویان  در تمام گرایشهای دانشگاهی می‌باشد. در صورتی که دانشجوی دکتری و ارشد هستید و با توجه به حجم کارها و تحقیقات گسترده‌ای که در طول ترم انجام دادید فرصتی برای تکمیل پایان نامه مقاطع یاد شده خود ندارید. به نظر می‌رسد حتی اگر تمام وقت خودتان را هم صرف جمع و جور کردن رساله دکتری یا پایان نامه ارشد بکنید، به طور حتم از باقی کارهای خود عقب خواهید افتاد. بخصوص این موضوع می‌تواند برای کسانی که شاغل هم هستند بسیار بغزنج تر باشد، چرا که این افراد به جهت حجم زیاد پروژه ها و تحقیقات انجام شده زمان زیادی برای نوشتن تز دکتری یا پایان نامه ارشد خود ندارند.

از طرفی، در این چند روز هم پیگیر مؤسسات و مراکزی بودید که در مسیر نوشتن و تکمیل پایان نامه شما را یاری رسانند. خبر خوب آن است که موسسه ما با در اختیار داشتن افراد متخصص و کاربلد می‌توانند پایان نامه های بروزی را برایتان به نگارش درآورند. در دنباله مطلب با بیان نکاتی شما را بیشتر با روند نوشتن پایان نامه در موسسه آشنا می‌سازیم.

آشنایی با بخش های کلی یک پایان نامه برای انجام آن

در  انجام پایان نامه در اولین گام، شما یک موضوعی را بر حسب رشته تحصیلی با نام طرح پیشنهادی یا همان پروپوزال نوشته و منتظر می‌مانید تا از سوی دانشگاه آن طرح تصویب شود. البته برخی دانشگاهها برای خود طرح پیشنهادی هم، جلسه‌ای تحت عنوان ارائه پروپوزال دارند که اساتید راهنما، مشاور و باقی استادان مرتبط در جلسه حضور پیدا کرده و در مورد موضوع پروپوزال باقی نظرات و پیشنهادات را ارائه می‌دهند.

پس از گذر از این مرحله از پایان نامه، پروپوزال همراه مدارک به بخش اداری دانشگاه ارسال می‌شود تا تاییدیه از سوی دانشگاه گرفته شود. پس از این که پروپوزال تأیید شد شما در یک بازه زمانی مشخص فرصت دارید کارهای آزمایشگاهی، تحقیقات میدانی و …. را انجام دهید تا با توجه به نتایجی که به دست می‌آورید برای نگارش پایان نامه یا همان بخش تئوری کار وارد عمل شوید.

اگر به پایان نامه های که در سالهای گذشته در دانشگاه چاپ شده و در آرشیو کتابخانه وجود دارد سری بزنید. با ورق زدن فهرست آن و گذری کلی بر تمام صفحات پایان نامه متوجه می‌شوید که این کتابچه چند فصل اصلی دارد که هر یک از آنها به زیر بخشهایی تقسیم می‌شود. در ادامه مطلب به توضیحاتی در مورد مهمترین سرفصل های پایان نامه اشاره می‌کنیم.

  • عنوان
  • چکیده
  • مقدمه
  • مرور منابع( پیشنیه تحقیق)
  • موارد و روش ها
  • نتایج
  • بحث و پیشنهادات
  • منابع

عنوان

در بخش عنوان انجام پایان نامه، شما در این بخش، موضوع مورد بحث را در صفحه مربوطه ذکر می‌کنید.

چکیده

در قسمت خلاصه پایان نامه شما قرار است با نوشتن دو، سه پاراگراف از موضوع اصلی تحقیق از بخش مقدمه، مواد و روش ها، نتایج و پیشنهادات پروژه را در یک صفحه برای خواننده به طور مختصر تصویر کلی ترسیم کنید.

مقدمه

در بخش مقدمه، با توجه به منابع مختلفی که از قبیل، متون فارسی و انگلیسی، مقالات و نشریات معتبر و….که در محدوده موضوع تحقیق، مطالعات و بررسی هایی انجام شده در این بخش مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مورد موضوع تحقیق، تعریف هایی را از زبان افراد مختلف بیان می‌کنید. در این قسمت و البته تمامی قسمت ها بایستی در پایان هر مطلب، منبع(خود منبع هم به صورت عددی یا نام افراد) را هم ذکر کنید.

مرور منابع

بخش مرور منابع که در برخی دستورالعملهای نحوه نگارش پایان نامه با عنوان پیشینه تحقیق بیان می‌شود. در این قسمت شما به تاریخچه و مرور منابع موضوع پیشنهادی خود می‌پردازید. هر فردی که قبل شما در زمینه موضوع تحقیق، بررسی‌ها و پژوهش هایی در قالب مقاله، پایان نامه، کتاب فارسی یا انگلیسی نتایج و مطالبی را ارائه داده است و قرار است شما آنها را در مطالب گردآوری شده تان استفاده کنید. به طور حتم ذکر آنها لازم و ضروری است.

مواد و روشها

بس از گذر از مرحله جمع آوری مطالب و نوشتن بخش مقدمه و مرور منابع در مراحل انجام پایان نامه، نوبت به بخش مواد و روشها می‌رسد. البته این بخش بیشتر مربوط به رشته های تحصیلی و گرایش های دانشگاهی است که در روند انجام پروژه در آزمایشگاه فعالیت خود را انجام داده و تمام مواد به کار رفته را با روش کار بیان می‌کنند. پس در صورتی که پژوهش و تحقیق شما به شکل آزمایشگاه و عملیات بوده، بایستی جزئیات محل نمونه برداری، مواد به کار رفته، تجهیزات و وسایل  استفاده شده در سنجش پارامترهای تحقیق و …خود را ذکر کنید.

در نهایت اگر قرار است اعدادی به دست آید. آن اعداد آزمایش توسط نرم افزارهای تجزیه و تحلیل آماری مورد بررسی قرار می‌گیرد. از طرفی، در صورتی که روش تحقیق شما مدلسازی بود، بایستی روشها و مدل هایی که در تحقیق خود استفاده کردید را  بیان کنید.

بحث و نتایج

در این قسمت شما با توجه به نتایجی که به دست آوردید در قالب اعداد و ارقام حاصل از نرم افزارهای تجزیه و تحلیل آماری، نمودار، جداول یا توضحات تحلیلی نتایج طرح پیشنهادی را مطرح می‌کنید. البته باز هم این قسمت بسته به رشته و گرایش های مختلف دانشگاهی روش ارائه متفاوت خواهد بود. برخی ممکن است فقط در قالب ارقام و اعداد به همراه توضیحات ارائه شود. برخی هم در قالب نمودار، جدول برای خواننده به نمایش درآید. در بسیاری اوقات هم افراد بر حسب اقتضای رشته فقط در قالب توضیحات و توصیفات، نتایج و پیشنهادات را بیان می‌کنند.

منابع

در بخش آخر  و نهایی پایان نامه هم تمامی منابع و مأخذهایی که در مراحل انجام پایان نامه استفاده کردید به دو شکل منبع فارسی و منبع انگلیسی قید می‌گردد. این نکته را هم خاطرنشان سازیم که مرجع انگلیسی بعد از نوشتن منابع فارسی ارائه می‌شود. در این قسمت هم طبق قوانین و دستورالعمل ها و فرمت هایی که دانشگاه شما اعلام نموده به نگارش و در نهایت تایپ مطالب جمع آوری شده می‌پردازید.

در پایان مقاله، این نکته را هم یادآور شویم که گذشته از تمام مباحث بالا، اولین کاری که شما باید انجام دهید آن است که با مطالعه مقالات و پایان نامه های مختلف بتوانید یک موضوع مناسب را برای پایان نامه خود انتخاب کنید تا یک زمانی به هزار و یک دلیل موضوع انتخابی شما از سوی دانشگاه رد نشود. در این مورد هم می‌توانید روی مرکز ما حساب ویژه باز کنید.

بنابراین، تیم ما در تمامی لحظات در کنار شما می‌باشد تا شما را در انجام پایان نامه همه جوره راهنمایی و پشتیبانی کند.